Slow living tendencijos interjere - Iddo.lt

Slow living tendencijos interjere

Vis dažniau girdime sąvoką Slow living, arba lėtas gyvenimo būdas. Paskutiniu metu būti itin užsiėmusiam ir nieko nespėti neretai traktuojama kaip norma. O tarp nuolat užsiėmusio ir siekiančio karjeros žmogaus dedamas lygybės ženklas. Deja, spartus gyvenimo tempas, nesibaigiantys darbų sąrašai, nuolatinis skubėjimas ir noras būti pasiekiamiems 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę neišvengiamai veda prie “perdegimo”. Natūraliai kyla visuotinis noras tokį gyvenimo ritmą sulėtinti ir atsikvėpti. Čia ir atsiranda Slow living terminas.

Slow living sąvoka pirmą kartą paminėta dar 1986m. Romoje. Tiesa, pradžioje šis terminas buvo siejamas su maisto pramone, tačiau gana greitai pasklido į kitas gyvenimo sritis. Viena iš jų – interjeras. 

Slow living geriausiai apibūdina mąstyseną, kuomet susikoncentruojama į kokybę, o ne kiekybę. Vadovaujantis Slow living principais, veiksmai atliekami geriausiai, o ne greičiausiai. Tokia mąstysena kuria galimybę pasimėgauti čia ir dabar ir šiek tiek atsitraukti nuo įtemptos kasdienybės.

Pastaraisiais metais pasaulį sukausčiusi pandemija privertė visus sustoti ir gerokai sulėtinti gyvenimo tempą bei kur kas daugiau laiko praleisti namuose. Tai dar labiau suaktyvino Slow living tendencijų atsiradimą interjere. Namai tapo vieta, kurioje praleidžiama daugiausia laiko, todėl nenuostabu, kad iškilo namų interjero svarba ir noras jį puoselėti. 

Slow living neretai siejamas su sąmoningu vartojimu. Šios sąvokos eina išvien ir paneigia požiūrį, kad materialūs dalykai teikia laimę ir gyvenimo pilnatvę. Tai nereiškia, kad vadovaujantis slow living principais reikėtų priimti minimalistinį ar net asketišką gyvenimo būdą. Ši vis plačiau plintanti tendencija neatspindi to, su kiek mažai daiktų galime gyventi, o koncentruojasi į tai, be ko gyventi tiesiog negalime. Slow living judėjimas skatina investuoti daugiau į aukštesnės kokybės, natūralius, vietinius produktus, kurie tarnaus ilgus metus, o kiekvieną pirkinį gerai apgalvoti ir įvertinti, ar jis tikrai reikalingas ir funkcionalus. Nors Slow dažniausiai interpretuojamas kaip lėtas, šis terminas dar šifruojamas kaip Sustainable (tvarus), Local (vietinis), Organic (ekologiškas) ir Wholesome (naudingas).

Slow interjeras- tai gerai apgalvotas interjeras, kuriame kiekvienas daiktas turi paskirtį. Tokiame interjere vyrauja patys tvariausi ir kokybiškiausi daiktai, kokius būsto šeimininkas gali sau leisti. Kiekviena smulkmena yra gerai apgalvota, o kiekvienas daiktas naudojamas ir prižiūrimas taip, kad tarnautų kiek įmanoma ilgiau. 

Neretai tokio tipo interjeras kuriamas palaipsniui, kitaip tariant, namai auga ir keičiasi kartu su jų šeimininkais. Namų kūrimas tampa besitęsiančiu procesu, be tikslios baigimo datos. Gyvendami ir kurdami namus pagal šiuos principus žmonės turi galimybę pažinti tikruosius savo poreikius ir juos išgryninti. Daiktai į tokius namus ateina palaipsniui, pagal gyvenimo būdo diktuojamus poreikius, atsižvelgiant į jų medžiagų tvarumą, natūralumą ir gamybos procesą, jo poveikį žmogui bei aplinkai.

Gali susidaryti įspūdis, kad Slow interjeras – tai skandinaviškas, žemiškų tonų minimalizmas, tačiau iš tiesų, Slow interjeras yra orientuotas į svarbiausių kiekvieno poreikių patenkinimą, o ne konkretų stilių. Pavyzdžiui, jei kam nors svarbu kasdien vakarieniauti kartu su šeima, jis turėtų itin didelį dėmesį skirti būtent valgomojo stalui. Šis baldas turėtų būti aukštos kokybės ir kruopščiai parinktas taip, kad tarnautų ne vienerius metus. Nereikėtų vaikytis madų ir pirkti impulsyviai, nes neretai tokie pirkiniai greitai atsibosta ir būna pakeičiami kitais. O jei žmogus prie valgomojo stalo sėda itin retai, galbūt jo namuose šis baldas visai nereikalingas? 

SUNDAY stalas

Tiesa, nenuostabu, kad Slow interjeras ir skandinaviškas minimalizmas dažnai sugretinami. Tiek viename, tiek kitame retai išvysime nefunkcionalių interjero detalių ar itin madingų, tačiau nepraktiškų baldų.

Nėra vienos klišės, kaip turėtų atrodyti Slow interjeras. Jis gali būti tiek skandinaviško minimalistinio stiliaus, tiek apstatytas baldais, prikeltais antram gyvenimui. Svarbiausia, kad interjeras patenkintų individualius namų šeimininkų lūkesčius ir būtų pritaikytas unikaliam jų gyvenimo būdui.

Straipsnį parengė interjero dizainerė Kotryna Skrickytė.